Tekstilde Temiz Üretim Uygulamaları Toplantısı

Güncelleme: 31 Temmuz 2019, Görüntülenme:1762

Önümüzdeki yıllarda yürürlüğe girecek olan Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü (EKÖK) Yönetmeliğinin alt çalışması kapsamında DOSAB Konferans Salonu’nda bir toplantı yapıldı. Sektörel EKÖK tebliğlerinin Türk Tekstil Sanayisinin ihtiyaçlarını tam karşılaması ve sektörün görüşleri doğrultusunda, sadece kitabi (literatürel) kaynaklardan değil gerçek hayattaki deneyimlere göre hazırlanması için yapılan toplantıya bölge tekstil sektörü firmalarında çalışan teknik personel katıldı.

Türkiye ve Bursa’da tekstil sektörünün önemli merkezlerinden birisi olan DOSAB’daki toplantıda; ODTÜ’den Prof.Dr. Filiz Dilek, Sülemyan Demirel Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mehmet Kitiş ve Doç.Dr. Emrah Öztürk ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Su ve Toprak Daire Başkanlığı Şube Müdürü Meryem Alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Su ve Toprak Daire Başkanlığı Uzmanı Hakan Balman, DOSAB Bölge Müdürü Serhat Şengül, DOSAB Çevre Grup Şefi Ebru Yavuz da yer aldı.

Sektörel Tebliğler ve Yönetmeliklere sanayinin uyum sağlamasının maksimum düzeyde olması için sektör içinden görüş ve veri alınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde “Belirli Sektörlerde Temiz Üretim Uygulamaları Projesi” başlatıldı.

Buradaki temel amaç bir teknik; uygulanması zor-maliyetli ya da uygulanamaz ise yönetmelik hazırlanırken bunlar göz önünde bulundurulsun ve yönetmeliğe koyulmasın…

Tekstil Sektörü Temiz Üretim Uygulamaları Projesi Anket Çalışması'na buradan ulaşabilirsiniz.