Eğitim

Güncelleme: 9 Ocak 2019, Görüntülenme:29495

DOSAB KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİ

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi, sosyal sorumluluk anlayışı gereği ilgili mevzuat çerçevesinde; çalışan annelerin en büyük talebi olan çocuklarının bakım ihtiyacını gidermek, kadın istihdamına katkı sağlamak ve geleceğimiz olan çocuklarımızın en çağdaş olanaklarla en iyi eğitimi alması için DOSAB Kreş ve Gündüz Bakımevi Projesi’ni 2014 yılında geliştirdi. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) 2014 Yılı Sosyal Kalkınmaya Yönelik Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan projenin ihalesi 23 Ekim 2014 tarihinde yapıldı. Temeli 24 Kasım 2014 Öğretmenler Gününde atılan DOSAB Kreş’in, 3,5 milyon TL olan yapım maliyetinin 900 bin lirası BEBKA desteğinden karşılandı ve 7 Ekim 2015 tarihinde açıldı.

DOSAB Kreş ve Gündüz Bakımevi, 24-66 ay arasındaki 198 öğrenciye hizmet verebilecek kapasitedir. Sınıflar her yaş grubunun kendi bünyesinde eğitim göreceği şekilde tasarlandı. Etkinlik sınıflarının dışında öğrencilerin yararlanabileceği Spor Salonu, Drama-Müzik-Seramik Atölyesi, Kapalı ve Açık Oyun Alanları, Yeşil Alanları ve Uyku Odaları tam donanımlı olarak düzenlendi. Öğrencilere sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı verilen Kreşte, yemeklerin tamamı kreş mutfağında, tecrübeli aşçılar tarafından üretilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Okul Öncesi Eğitim Programı uzman eğitimciler öncülüğünde uygulanırken, ‘Mutlu Çocuk Öğrenir’ ilkesiyle yola çıkılarak öğrenciler, kendine güvenen, değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştirilmektedir.

www.dosabkres.com

EĞİTİM BURSLARI

DOSAB, başarılı üniversite öğrencilerine eğitim bursu sağlamaktadır. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) işbirliği ile 2005 yılından bu yana süren uygulamada 2018 yılına kadar yılda 300 üniversite öğrencisi DOSAB’ın burs imkanından yararlandı. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi itibariyle bursiyer sayısı 250 kişi olarak belirlenmiştir.

DOSAB ÖĞRENCİ YURDU-KAPALI SPOR SALONU

24 Nisan 2010 tarihinde Bursa Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile DOSAB Fen Lisesi Protokolü imzalandı. Bu protokole istinaden Nilüfer İlçesi Özlüce Mahallesi’ndeki DOSAB Fen Lisesinin kaba inşaatı 2012 Aralık ayı başında başladı. 12 bin metrekare alandaki Fen Lisesi Kampusu, 16 derslikli 384 öğrenci kapasiteli okul binası, kapalı spor salonu ve 280 kişilik kız-erkek öğrenci yurdunu kapsamaktadır. Kaba inşaatın tamamlandığı 2014 yılı başında DOSAB ve Tofaş, sosyal sorumluluk anlayışlarının bir sonucu olarak Fen Lisesini tamamlama konusunda bir araya gelmişler, lisesinin sonraki kısmı Tofaş’ın katkılarıyla bitirilmiş, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında açılmıştır. Lise Tofaş Fen Lisesi, Kapalı Spor Salonu ve Öğrenci Yurdu da DOSAB adını almıştır.

BURSA TASARIM VE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME MERKEZİ (BUTGEM)

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi, nitelikli işgücü temini için mesleki ve teknik eğitimde Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi 2005 yılında bölge sınırları içerisinde hayata geçirmiştir. DOSAB’ın eğitim alanı olarak tahsis ettiği 38 dönüm arazi üzerinde Bursa Tasarım Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM) kurulmuştur. Merkezin her bir katı 3.600 metrekarelik üç katlı ilk eğitim bloğu inşaatı, DOSAB, DOSABSİAD ve bölge sanayicilerinin katkıları ile yapılmıştır. Diğer 2 eğitim bloğu inşaatı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından gerçekleştirilmiştir. Merkezde eğitimleri 2009 yılına kadar Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı (BEGEV) vermiştir. 2009’dan bu yana BTSO ve DOSAB ortaklığı ile kurulan BUTGEM Vakfı aracılığıyla eğitimler verilmektedir. BUTGEM birbiriyle bağlantılı üç eğitim bloğunda toplam 18.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Tamamı son teknoloji bilgisayar ve programlarla donatılmış 9 eğitim sınıfı, 2 uygulama atölyesi bulunmaktadır. Merkezde çeşitli branşlarda, yılda ortalama 4 bin kişiye mesleki ve teknik eğitimler uygulamalı olarak verilmektedir. Eğitim alanların yüzde 85'i istihdam edilmektedir. Yaz dönemlerinde çocuklara dönük programlar da uygulanmaktadır.

AOS ANADOLU TEKNİK LİSESİ BİLGİSAYAR LABORATUARI
Eğitim kurumları ve sanayi işbirliği çerçevesinde, DOSAB tarafından Bursa Ali Osman Sönmez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne 21 bilgisayarlı bir Armürlü ve Jakarlı Desen Tasarımı Laboratuarı kurulmuştur. Dokuma ve tekstil bölümü öğrencilerinin yararlandığı laboratuar, bilgisayar programları ile birlikte 2006 yılı başında açılmıştır.DOSAB Kres (1)
DOSAB Kres (2)
DOSAB Kres (3)
BUTGEM
DOSAB Öğrenci Yurdu ve Spor Salonu (1)
DOSAB Öğrenci Yurdu ve Spor Salonu (2)
DOSAB Öğrenci Yurdu ve Spor Salonu (3)