Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Güncelleme: 13 Ekim 2018, Görüntülenme:1615

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 13 Ekim 2018 Cumartesi günü DOSAB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Divan Başkanlığını Fahrettin Gülener’in yaptığı genel kurulda, DOSAB’ın su ihtiyacını karşılamak üzere Osmangazi Belediyesi sınırları içerisinde kalan, bölgenin kuzey doğusunda konumlu bir alanı bölge sınırları içerisine alınması ile ilgili sınır değişikliği, DOSAB’ın donatı alanı ihtiyacını karşılamak üzere mülkiyeti Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Maliye Hazinesine ait parsellerin bölge sınırları içerisine katılması ile ilgili sınır değişikliği ile vadesinden sonra ödenen borçlar için uygulanacak gecikme zammı oranının güncellenmesi konuları görüşüldü.

NEDEN OLAĞANASTÜ GENEL KURUL YAPILDI?

Genel kurulda bir konuşma yapan DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, şunları söyledi: “1 Temmuz 2017 tarihinde OSB Kanununda değişiklikler oldu. Bu değişikliklere kadar, genel kurulumuz; kanunda belirtilmiş olan ve devredilemeyen yetkiler dışındaki yetkilerini yönetim kuruluna devrediyordu. 2017 yılında bu uygulama kalktı; yönetimler artık, konu bazında, bugün bizim yapacağımız gibi ayrı ayrı gündem maddeleri halinde yapılan görüşmelerden sonra genel kuruldan yetki alabiliyorlar; dolayısıyla biz bugün bunu yapıyoruz… Konularımız aciliyet arz ettiği için olağan genel kurulu beklemeden bu toplantımızı gerçekleştiriyoruz…

ÜÇ ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ, YÖNETİME YETKİ VERİLDİ

Bugünkü toplantımızda üç önemli gündemimiz var. Bunlardan ilki, bölgemizin su ihtiyacını karşılamak için yapacağımız yeni yatırımla ilgili… Hali hazırdaki kullanma suyu depomuz 5 bin tonluk ve Demirtaş Belediyesi zamanından kalma, 30 yıllık bir depo; eskimiş ve kapasitesi bölgemiz için yeterli değil… Yeni ve ihtiyacımızı karşılayacak depo yapmak için bölgemiz kuzeydoğu sınırında kalan alanı DOSAB sınırları içine almak istiyoruz.

İkinci konumuz; DOSAB’ın donatı alanı ihtiyacını karşılamak üzere mülkiyeti Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Maliye Hazinesine ait, İstanbul Yolu cepheli iki parselin bölgemize katılması… Esasında bu alanlar 2005 yılına kadar DOSAB sınırları içindeydi, ancak o dönemde Büyükşehir Belediyesinin talebi ile sınır dışına çıkartılmıştı. Yine 1 Temmuz 2017’de kanunumuzda yapılan değişiklikle; bu alanların emlak değeri üzerinden alınmasının önü açılmış oldu. Bizler bu alanı tekrar OSB sınırlarımız içine katmak istiyoruz.

Üçüncü olarak; malumunuz ekonomide dengeler yeniden kuruluyor. Faizler, kurlar son dönemde çok arttı. Vadesinden sonra DOSAB’a ödenen borçlar için bizler de gecikme faizi oranlarını günümüz şartları paralelinde güncellemek istiyoruz. Yönetim kurulu olarak bu üç konu hakkında genel kuruldan yetki talep ediyoruz.”

Başkan Özsoy’un konuşmasının ardından görüşülen tek tek gündem maddeleri ile ilgili yönetime oybirliğiyle yetki verildi.

İKİ BÜYÜK YATIRIM TAMAMLANIYOR

DOSAB Başkan Ersan Özsoy konuşmasında ayrıca devam eden yatırımlarla ilgili de bilgi verdi. Özsoy şunları söyledi: “Bugün burada toplanmışken devam eden iki büyük yatırımımızla ilgili olarak da bilgileri güncellemek istiyorum. Atık su arıtma tesisimizde yaptığımız MBR yatırımı ve reverse ozmoz fizibilite çalışmamız ile depo alanları yatırımımız, ekonomik dalgalanmalara rağmen planladığımız gibi devam ediyor. 2017 Ağustos ayında arıtma tesisi ile ilgili yatırımlarımızı, 19 milyon 600 bin lira ve 4 milyon euro bedelle ihale etmiştik. MBR yatırımımızı planlandığı gibi 2019’un mart ayı itibariyle tamamlayacağız. Reverse ozmoz pilot tesisi çalışmalarını da tamamladık. İhalesini bu yılın sonuna kadar gerçekleştirmeyi ve 2019 yılının haziran ayında yatırımı tamamlamayı hedefliyoruz. Böylece, günde 25 bin metreküp atık su MBR tesisinde arıtıldıktan sonra geri kazanım için ters ozmoz tesisine beslenecek ve bu tesiste yüzde 70 oranında su, yani günlük 17 bin 500 metreküp su geri kazanılacaktır. DOSAB, hem su arz güvenliği hem de çevre konusunda önemli bir adım daha atmış, çıtayı daha yukarıya çekmiş olacaktır.

Sanayimizin ihtiyacı olan depo alanları yatırımımızda sona yaklaştık. Kasım ayı sonu veya aralık ayı başında bu alanları sanayimizin kullanımına sunmuş olacağız.”

İMAR BARIŞI HAKKINDA SUNUM YAPILDI

Dilek ve temenniler bölümünde DOSAB Bölge Müdürü Serhat Şengül İmar Barışı Düzenlemesi ile ilgili sunum da yaptı, uygulama ile ilgili sanayicilerin sorularını yanıtladı.