Elektrikte Son 6 Ayda Yüzde 60 Gibi Büyük Bir Zamla Karşı Karşıyayız

Güncelleme: 2 Ağustos 2018, Görüntülenme:1441

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı H.Ersan Özsoy, 1 Ağustos tarihinden geçerli olmak üzere elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar ve yine BOTAŞ’ın elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yaptığı yüzde 49,5 gibi yüksek oranlı zam sonrası şu açıklamayı yaptı:

OSB’LER NİSAN AYINDA DEZAVANTAJLI DURUMA DÜŞTÜ

‘’Bu yılın Nisan ayında uygulanmaya başlanan Son Kaynak Tedarik Tarifesi ile birlikte organize sanayi bölgesinde yer alan sanayiciler elektrik fiyatlarında dezavantajlı bir duruma gelmişti. Elektrik faturalarında bir ayda yüzde 26’ya varan zamlarla karşı karşıya kaldık. OSB dışındaki sanayicilere göre çok daha yüksek fiyatta elektrik alarak dezavantajlı duruma düştük. Aynı işi yapan işletmeler açısından, elektrik faturaları konusunda, OSB içinde veya dışında olma haline göre adil olmayan, haksız rekabete yol açan bir durum ortaya çıktı. Oysa, sanayinin disipline edilmesi ve verimlilik açısından OSB’lerin içindeki sanayinin teşvik edilip, kazanımlarının korunması ve geliştirilmesi gerekirken, tam tersi bir uygulama Nisan ayından bu yana yürürlükte.

Son Kaynak Tedarik Tarifesine göre fiyatlarda öngörülebilirliği kaybettik; her ay değişen elektrik faturaları dönemi başladı. Örneğin Temmuz ayında DOSAB’daki zammımız yüzde 12 çıktı. Ama bunu ay sonunda görebiliyoruz, dolayısıyla üretim maliyetinin öngörülebilirliği de imkansız hale geldi.

SON 16 AYDA ARTIŞ YÜZDE 77’Yİ BULUYOR

1 Ağustos tarihinde yürürlüğe giren elektrik zamları, Son Kaynak Tarifesinde olan bizim gibi OSB’leri direk değil ama dolaylı olarak etkiliyor.

Son 15 ay baz alındığında elektrik fiyatlarımızdaki artışımız yüzde 57, son 5 ay baz alındığında ise yüzde 40 oldu. Doğalgaz santrallerine yapılan yüzde 49,5’luk doğalgaz zammının Ağustos ayı sistem fiyatlarını ciddi oranda artıracağı da aşikar. Dolayısıyla, yukarıdaki oranlara en az yüzde 15 daha zam geleceği öngörülürse; sanayimizde elektrik faturaları son 16 ay artışı yüzde 77, son 6 ay artışı ise yüzde 61 gibi oldukça yüksek bir düzeyde olacaktır.

Özet olarak, OSB’lerdeki sanayi aleyhine oluşan bu durum, maliyetlerdeki artışla birlikte rekabet zaafiyeti yaratacaktır. Aynı zamanda OSB’lerdeki yatırımları sekteye uğratacaktır. Bizlerin temel beklentisi, OSB’lerdeki sanayinin teşvik edilmesi ve avantajlarının yok edilmemesi, öngörülebilir ve adil enerji politikası ve fiyatları döneminin acil olarak başlamasıdır. Ayrıca son zamların ve Son Kaynak Tedarik Tarifesinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.’’