Kazakistan, Tekstil Yatırımcılarını Bekliyor!

Güncelleme: 28 Kasım 2017, Görüntülenme:3156

Kazakistan Çimkent Ontustik Serbest Ekonomi Bölgesi Başkanı Medeu Dildabayev, Yatırım Fonu Başkan Vekili Samat Sarbasov, Kazakistan Yatırım Destek Ajansı Türkiye Temsilcisi Nuriddin Amankul ve beraberindeki heyet DOSAB’ı ziyaret etti. DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, DOSABSİAD Başkanı İbrahim Öztürk ile bölge sanayicileri ve yöneticilerin de yer aldığı ziyarette Kazakistan’a tekstil yatırımları konuşuldu.

Kazakistan Yatırım Destek Ajansı Türkiye Temsilcisi Nuriddin Amankul, ülkenin güneyinde Çimkent yakınlarındaki Ontustik Serbest Ekonomi Bölgesi hakkında bilgiler verdi. Amankul şunları söyledi: “Ülke olarak belirlediğimiz 6 öncelikli sektörden birisi de tekstil sektörü… 2005 yılında karar alınıp, 2013 yılında da Ontustik Serbest Ekonomi Bölgesi faaliyete alındı. Her türlü alt yapı kuruldu, bölgede hammadde ve işgücü de mevcut. Şu anda bölgede 10 fabrika faaliyette. 2018’de 17 fabrika daha kurulacak ve yüzde 90’ı dolduracağız. 200 hektarlık bu alanı 700 hektara çıkartıyoruz. Bu bölgede Rusya, Çin ve Koreli şirketler yatırım yapıyor. Biz biliyoruz ki, kardeş ülke Türkiye tekstilde çok iyi konumda, ev tekstili ve konfeksiyonda bir numara… Ama Kazakistan’da tekstil sektöründe yatırım yapan yeterli Türk firma olmadı. Bunun için bizler tekstilcileri, Ontustik bölgesinde yatırıma bekliyoruz.

Bu bölgede 2030 yılına kadar KDV, kurumlar, toprak ve emlak gibi vergilerde muafiyet tanıyoruz. Arsayı 10 yıl ücretsiz veriyoruz. Doğalgaz ve elektrik mevcut ve Türkiye’ye göre yüzde 50 ucuz. Bölgeden geçen tren yolu var. İşgücü sorunu da yok ve aylık toplam bir işçinin maliyeti 250 dolar seviyesinde. Yapılacak yatırımın yüzde 30’nu siz getirin, kalan yüzde 70’ini yıllık yüzde 6 faizle biz veriyoruz. Bu imkanları anlatmak ve bölgemizde tekstil yatırımlarını arttırmak için Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunuyoruz. 2018 yılı başında sanayicileri Ontustik Serbest Ekonomi Bölgesine götürüp imkanları göstermek istiyoruz. “

Amankul, ayrıca Kazakistan’ın son 10 yılda 250 milyar dolar yabancı yatırım çektiğini belirterek, “Biz yabancı yatırımlarda kardeş ülke Türkiye’nin ön sıralarda olmasını istiyoruz. Tekstilde de bu işi bilen ve kaliteli yapan şirketlerle yol almak istiyoruz. Bunun için Türkiye’deyiz” dedi.

DOSAB Başkanı Ersan Özsoy da, bu bilgileri bölge sanayicileri ile paylaşacaklarını ve 2018 yılı Mart ayı gibi Kazakistan’a heyet olarak ziyaret gerçekleştirmek ve yatırım olanaklarını yerinde görmek istediklerini söyledi.