Umuda Spor Huzura Skor!

Güncelleme: 30 Eylül 2017, Görüntülenme:4188

Bursa Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, DOSAB ve DOSABSİAD’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ‘Umuda Spor Huzura Skor’da 2017-2018 dönemi başladı. Projeye bu yıl Uludağ Üniversitesi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de dahil oldu. Spor yapma imkanı olmayan 100 çocuk DOSAB Sosyal Tesisleri’nde futbol eğitimi alacak, sosyo-kültürel etkinlikler gerçekleştirilecek.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (DOSABSİAD) birlikte düzenlediği ve bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen “Umuda Spor Huzura Skor” projesinin açılışı yapıldı. DOSAB Sosyal Tesisleri’nde 30 Eylül Cumartesi günü yapılan açılış törenine Bursa Vali Yardımcısı Ergun Güngör, DOSABSİAD Başkanı İbrahim Öztürk, DOSAB Yönetim Kurulu Üyesi Osman Sönmez ve Kemal Işık, Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Osman Kılıç, TFF Amatör Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Vardar, Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Başkanı İlhan Satık, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cafer Gündoğan, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Spor Bilimlerinden eğitmenler, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri, sanayiciler ve eğitim alacak öğrenciler katıldı.

Çocukların Gelişimi İzlenecek

2009 yılında DOSAB ve DOSABSİAD’ın başlattığı ve 2011’den itibaren Bursa Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, DOSAB ve DOSABSİAD işbirliğinde gerçekleştirilen projede bu yıl Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Spor Bilimleri Bölümü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de görev alacak. Üç kurumun temsilcileri, proje boyunca çocukların sportif ve sosyal gelişimlerini takip edip, gelişimlerine dönük çeşitli çalışmalar yapacak. Projede kapsamındaki çocuklar hafta sonları DOSAB Sosyal Tesisleri Halı Sahası’nda eğitim alacak. Bugüne kadar her eğitim döneminde kadar 75 olan çocuk sayısı bu yıldan itibaren 100’e çıkartıldı.

5 Çocuk Lisanslı Oldu

Programın açılışında konuşan DOSABSİAD Başkanı İbrahim Öztürk, proje hakkında bilgiler verdi. Öztürk, “Projemizin birinci önceliği çocuklarımızın bedensel, ruhsal ve sosyal yönden kendini geliştirmiş, ailesi ve toplum tarafından benimsenen, milli ve manevi değerleri yükselmiş faydalı bireyler olarak topluma katılmalarını sağlamaktır” dedi. Projede kapsamında geçmiş dönemlerde eğitim alan 5 çocuğun lisanslı bir şekilde top oynadığına dikkat çeken Öztürk, “Başlangıçta profesyonel bir futbolcu yetiştirme amacı olmayan projemiz kapsamında, beş çocuğumuz bugün amatör takımlar tarafından seçilerek lisanslı olarak çocuk liglerinde futbol oynuyorlar. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanımız Sayın Osman Kılıç’la yapılan görüşme neticesinde idman saatlerimize amatör kulüp gözetmenleri davet edilerek sayıyı daha da yukarıya çekme arzusundayız” diye konuştu.

Maliyetleri DOSAB ve DOSABSİAD Karşılıyor

Uludağ Üniversitesi’yle de ortaklaşa hareket ettiklerini ve bu yıl ilk kez çocukların fiziksel, sosyal ve ruhsal açından ölçümleneceğini belirten Öztürk, “Bursa Valimiz İzzettin Küçük’ün isteği üzere, Uludağ Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün de katkılarıyla bu yıldan itibaren projemizdeki çocuklarımızın fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan ölçülendirilmesi ve bilimsel olarak da raporlanabilmesini gerçekleştireceğiz” dedi. DOSABSİAD Başkanı İbrahim Öztürk, çocukların ulaşım, forma, yemek, eğitmen gibi ihtiyaçlarının DOSAB ve DOSABSİAD tarafından karşılandığını sözlerine ekledi.

Sönmez: Sosyal Sorumlulukta Öncüyüz

Umuda Spor Huzura Skor Projesi 2017-2018 dönemi açılış töreninde konuşan DOSAB Yönetim Kurulu Üyesi Osman Sönmez de, DOSAB’ın eğitim, sağlık ve spor alanında birçok önemli sosyal sorumluluk projesinin öncüsü olduğunu söyledi. Sosyal sorumluluk projelerinin toplum refahına olan pozitif etkisinin, artık toplumun tüm kesimleri tarafından benimsendiğini hatırlatan Sönmez, “Bu bağlamda toplumsal sorunların çözümüne ve çağdaş yaşam standardının gelişmesine yönelik çeşitli strateji ve projeler ortaya konulmaktadır. Kurumların topluma yönelik sosyal sorumlulukları, toplumun içinde bulunduğu şartların düzeltilmesine ve iyileştirilmesine katkı sağlamak olarak özetlenebilir. DOSAB olarak bizler, sosyal sorumluluk anlayışımız çerçevesinde eğitim, sağlık ve spor alanında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri yürütüyoruz.

‘Beklediğimiz Faydayı Sağlıyor’

Sağlık alanında DOSAB Semt Polikliniği, eğitim alanında Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi, bugünkü adı Tofaş olan Fen Lisesi olan okul yapımının başlatılması, DOSAB Kreşi gibi ilk akla gelen projelerimiz başarıyla işlevini yerine getiriyor. DOSAB olarak spor alanında da en önem verdiğimiz proje, Umuda Spor Huzura Skor Projesidir. Bu proje 2009 yılında, Ertuğrul Kaplan’ın DOSAB Başkanı olduğu ve benim de yine yönetim kurulunda görev aldığım dönemde başlatılmıştır. O günden bu yana sürmekte ve bu sosyal sorumluluk projesi, beklediğimiz toplumsal faydayı her geçen gün arttırarak devam ettirmektedir. Bu projenin devamlılığı noktasında, Sayın Valimize ve Emniyet Müdürümüze katkılarından dolayı bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

DOSAB’dan Bursaspor Kombinesi Hediye

DOSAB Yönetim Kurulu Üyesi Osman Sönmez, konuşmasında bu yıl proje kapsamında eğitim alacak tüm çocuklara 2017-2018 sezonu Bursaspor Kombinesi hediye etme kararı aldıklarını da açıkladı. Sönmez, “Böylece çocuklarımız futbol eğitimi almanın yanında şehrimizin futbol takımının oynayacağı maçları da izleyecekler. Çocuklarımız, futbol eğitimi almanın yanında paylaşım, takım olma, suçtan uzaklaşma gibi birçok kazanımlar da sağlayacaklar. Bugün DOSAB, 45 bine varan istihdamı, yılda 4,5 milyar dolar ihracatı ile ülke ekonomimize katkı sağlamaktadır. Bizler, bu katkının yanı sıra topluma fayda sağlayan sosyal sorumluluk çalışmalarımız ile toplumun ekonomik ve sosyal yönden gelişmesine de katkı koymaktan büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

‘Paylaşmayı Öğreniyorlar’

Spor yapan bireylerin ailesine, şehrine, ülkesine katkısı sağladığını, paylaşmayı, bölüşmeyi ve ekip olmayı öğrendiğine dikkat çeken Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Osman Kılıç, “Bugün bu güzel organizasyondaki genç kardeşlerimizde, amatör sporların altyapısının oluşacağına inanıyorum. DOSAB ve DOSABSİAD olarak güzel projelere imza atılıyor. Bu proje de onlardan birisi. Ülkemize yüzlerce, binlerce değil topluma katkı sağlayacak bir kişi bile kazandırmak büyük onur ve gururdur. Biz her zaman yanlarındayız” diye konuştu.

Yakından takip Edilecekler

Bursa’nın bir spor kenti olduğuna dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediyespor Başkan Yardımcısı İlhan Saltık da projenin önemine değindi. Saltık, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin her zaman sporun ve sporcunun yanında olduğunu söyledi. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Doç.Dr. Figen Akça da çocuklarla birlikte bazen oyun oynayacaklarını, bazen sosyo-kültürel geziler gerçekleştireceklerini belirterek, “Üniversite olarak arkadaşlarımızla birlikte çocuklarımızın gelişimine katkı koyacak çalışmalar yapacak ve onların ilerlemelerini ölçeceğiz” dedi.

Güngör: Çocuklar Geleceğin Teminatı

Çocukların, geleceğin teminatı olduğuna dikkat çeken Bursa Vali Yardımcısı Ergun Güngör de açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Geleceğe ne kadar güvenle bakmak istiyorsak çocuklara da o kadar değer vermek ve onları en iyi şekilde yetiştirmek durumundayız. Biz de çocuklarımız için en iyisini yapmaya gayret ediyoruz; onları sporla buluşturuyoruz. Çünkü spor insanın, yaşamın her alanında, her devrinde lazım ama en çok ergenlik çağında, çocukluk çağında önemli. Sporla birlikte kazanmayı, kaybetmeyi öğrenecekler, birliği, beraberliği öğrenecekler. Bizim amacımız milli ve manevi değerleri olan, vatanını, milletini, bayrağını seven, memleketine yararlı evlatlar yetiştirmek. Bu anlamda spor da çocuklarımız için çok faydalı. Bilimsel şekilde de ortaya konuyor bu” diye konuştu.

310 Çocuk Eğitim Aldı

Bu yıl proje kapsamında 100 çocuğun eğitim alacağını söyleyen Güngör, “Çok güzel bir projeyi bu yıl da başlatmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz. 2009 yılında İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından planlamaya alınan ve 2011’de hayata geçirilen proje, 30 çocukla başlamıştı. Bugüne kadar 310 çocuk bu eğitimlere tabi tutuldu. Çok anlamlı bir proje Bu yılsa 100 çocuğumuz eğitim alacak” dedi. Güngör ayrıca, DOSAB ve DOSABSİAD’ın sağladığı imkanlara ve Bursaspor Kombine bilet hediye verilmesine değinerek, “Biz de onlara bir hediye verelim. Bir oylama yapıp, onları İstanbul’da da bir maça götürelim. En fazla hangi takımın maçını izlemek istiyorlarsa oraya gidelim” dedi.