DOSAB`dan Sosyal Sorumluluk Projelerine 40 Milyon TL

Güncelleme: 14 Ekim 2016, Görüntülenme:5852

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi, toplumun refah seviyesinin artmasına katkıda bulunacak başta eğitim ve sağlık olmak üzere, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde örnek ve öncü bir rol üstleniyor. DOSAB, son 10 yıllık süreçte sosyal sorumluluk projelerine 40 milyon liralık bir katkı sağladı.

4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nun 2000 yılında kabul edilmesinin ardından kuruluş protokolü 6 Nisan 2001 tarihinde tescil edilen ve tüzel kişilik kazanıp, Türkiye’nin 41.OSB’si olarak kurulan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi; enerji, su, imar, ulaşım, iletişim gibi alt yapılarını hızla tamamlayıp, bünyesindeki katılımcı firmalar için uygun şartları oluşturduktan sonra sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak rol almaya başladı.

Sosyal sorumluluk kavramı, kısaca bir kuruluş veya işletmenin, yasal zorunluluklar sebebiyle değil gönüllü olarak faaliyette bulunduğu ortamı geliştirme konusundaki yükümlülükleri olarak tanımlanabilir. Toplumun refah seviyesine katkıda bulunacak eğitim, sağlık ve diğer etkinlikleri destekleme gibi konular bu kavram kapsamında değerlendirilir. DOSAB sosyal sorumluluk kavramını kurumsal olarak özümsemiş ve stratejilerine dahil etmiştir. Bünyesinde 428 faal firma barındıran, 42 binin üzerinde istihdam sağlayan, yıllık 4 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek Bursa ve ülke ekonomisine önemli katma değerler yaratan DOSAB, ekonomik kalkınmanın yanı sıra toplumsal hayatın gelişiminde de öncülük rolü üstlenmiştir.

EĞİTİME 22, SAĞLIĞA 6 MİLYON LİRA

DOSAB, bölgedeki sanayici ve işadamlarının üye olduğu DOSABSİAD ile birlikte çeşitli toplumsal paylaşım projelerine destek vermekle birlikte, öncelikli olarak eğitim ve sağlık olmak üzere, toplumun yaşam kalitesini yükseltmek, bölge firmalarında çalışanlara ve onların ailelerine, yerel halka ve nihayet ülkemize karşı sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. DOSAB, son 10 yıl içerisinde; sınırları içerisinde bulunan Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi, Kreş ve Gündüz Bakımevi, üniversite eğitim bursları, kapalı spor salonu, öğrenci yurdu gibi eğitim projeleri yanında semt polikliniği, ortak sağlık güvenlik birimi, ameliyathane düzenlemeleri gibi sağlık projelerine aktif destek sağladı. DOSAB’ın bu süreçte eğitim içerikle kurumsal sosyal sorumluluk projelerine katkısı 22 milyon 750 bin lira seviyesine ulaştı. Sağlık alanında projelere katkısı ise 6 milyon 250 bin lira düzeyinde gerçekleşti. DOSAB, bu iki başlığın dışında spor organizasyonları ve eğitimleri, itfaiye ve polis merkezi, çevre ve sahipsiz hayvanlar yaşam merkezi gibi başlıklar altında kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarını, sürdürülebilir bir yapıda devam ettiriyor.

BİR BAŞIKTA KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

 1. DOSAB Kreş ve Gündüz Bakımevi
 2. DOSAB Öğrenci Yurdu-Kapalı Spor Salonu
 3. DOSAB Üniversite Eğitim Bursları
 4. Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM)
 5. AOS Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar Labarotuvarı
 6. Umuda Spor, Huzura Skor Projesi
 7. DOSAB Semt Polikliniği
 8. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
 9. Diş Sağlığı Merkezi Ameliyathanesi
 10. Demirtaş İtfaiye Merkezi
 11. Demirtaş Polis Merkezi
 12. Bursa Emniyeti Hizmet Araçları
 13. İSGÜM Bursa Bölge Laboratuvarı
 14. DOSAB Hatıra Ormanı
 15. Osmangazi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi
 16. Bursaspor’a Kurumsal Katkı
 17. DOSAB Spor Turnuvaları