DOSAB`ı daha iyi yere getirmek için çalışıyoruz

Güncelleme: 1 Mayıs 2023, Görüntülenme:27510

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayi oluşumu, planlı bir şekilde başlamamıştır. 40-50 fabrikanın kendi olanaklarıyla kurulduğu, ‘Demirtaş fabrikalar bölgesi’ diye anılan sanayi oluşumunun ardından, 1990 yılında OSB olmuştur. 2000 yılında yürürlüğe giren 4562 sayılı OSB Kanunu ile birlikte 2001 yılı Nisan ayında tüzel kişilik kazanmıştır. Dolayısıyla, kendiliğinden gelişen plansız bir sanayi yapısının ardından; bölge sanayicisinin girişimciliği, birlikteliği ve olağanüstü çabalarıyla, özellikle 2001 yılından sonra hızlı bir şekilde ülkenin en modern ve çağdaş alt yapısı kurulmuş, bugün örnek bir noktaya gelinmiştir. DOSAB’ın kuruluş ve bugüne kadar olan öyküsü tam anlamıyla bir başarı hikayesidir.

Hiçbir alt yapının olmadığı günlerden elektrik, doğalgaz, su, çevre, arıtma, yol, iletişim, sosyal tesisler vb. konularda organize sanayi bölgeleri arasında en iyi noktaya ulaşılmıştır. Bugün DOSAB, katılımcılarına ve ülke ekonomisine daha büyük katma değer ve fayda yaratacak, rekabet üstünlüğü getirecek yeni projeler üretmekte, çıtayı daima daha yükseğe taşımakta, örnek ve öncü olmaktadır. Katılımcı firmalarına gerek enerji temininde en kaliteli, en uygun fiyatlı ve istikrarlı tedariği sağlamak, gerekse diğer hizmetlerimizde fark yaratarak en iyiyi sunmak noktasında ülkemizin en önde gelen bölgeleri arasında olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

DOSAB aynı zamanda eğitim ve sağlık alanı başta olmak üzere, sosyal sorumluluk proje ve yatırımlarıyla toplumumuzun refah seviyesini yükseltmeye de önemli katkılar sunmaktadır. Tüm bu yapı, DOSAB sanayicilerinin birlik ve beraberliği ile yıllar içinde oluşmuş ve her geçen gün daha ileriye gitmektedir.

Ben ve arkadaşlarım, 12 Nisan 2023 Çarşamba günü yapılan Olağan Genel Kurulumuzda 4 yıl için DOSAB'ı yönetme görevi için seçildik. Görev dönemimizde de sanayicileriyle bütünleşmiş, şeffaf şekilde yönetilen, katılımcı bir yönetim anlayışını geliştirmek için çaba göstereceğiz.

Dönemimizde gündemimizde olacak yatırım projelerimiz özetle şunlar olacak:

Yeni DOSAB Antrepo, GES, Atıksu Arıtma Tesisi MBR kapasite artırımı, arıtma renk giderimi konusunda yerli teknolojili çözüm projesinin hayata geçirilmesi, proses için su kuyuları ve yüzey su temini yatırımları, haberleşme ve veri merkezi yatırımı, bölge içinde akaryakıt istasyonu kurulması, yönetim merkezinde iyileştirme, yeni banka alanları için inşaat faaliyetleri, yeni DOSAB Cami yapımı, trafiğin rahatlaması için kavşak vb. ulaşım yatırımları...

Şunu özellikle belirtmek isterim ki, DOSAB kendi öz kaynak ve gelirleri ile bu yatırımları sanayicimize herhangi ekstra bir yük getirmeden yapabilecek durumdadır. Bu yatırımlar tamamlandığında DOSAB’ın kalıcı gelirlerinde ciddi bir artış olacak ve daha da güçlü bir noktada olacaktır.

Yine başkanlığım döneminde esasen oldukça iyi noktada olan sosyal faaliyetlerimizi bir miktar daha arttırmak istiyorum.

Son olarak DOSAB'ın kuruluşundan bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla.

Levent ESKİ
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi
Yönetim Kurulu Başkanı