DOSAB OTOMOTİV KÜMESİ İÇİN START VERİLDİ

Güncelleme: 24 Mart 2016, Görüntülenme:3802

DOSAB Bölge Müdürlüğü, ev tekstilinden sonra otomotiv kümelenmesi için çalışmalara başladı. Uluslararası rekabetin geliştirilmesi, kısa adıyla Ur-Ge destekleri kapsamında Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen kümelenme iş modelini geçen yıl Ev tekstili Kümesi ile uygulamaya başlayan DOSAB, bu kümede yer alan 16 firmayla başarılı çalışmalara imza attı. Bunun ardından ikinci kümenin otomotiv sektöründe kurma kararı alındı.

Çağrıya çıktıktan sonra, bölge katılımcısı otomotiv sektörü firmalarıyla 24 Mart Perşembe günü ilk toplantı DOSAB'da yapıldı. Toplantıya 11 firma temsilcisi ile DOSAB Bölge Müdürü Serhat Şengül, Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Bölge Müdür Yardımcısı Tarık Nafi Aydın ve Kümelenme Projeleri Sorumlusu Esra Ünlüpınar katıldı.

Serhat Şengül, alt yapı yatırımlarını tamamlayan DOSAB’ın yeni nesil OSB anlayışı kapsamında firmalara daha fazla katma değer yaratacak projelere yoğunlaştığını söyledi. Şengül, “Bu anlayış kapsamında kümelenme projelerine büyük önem veriyoruz. Firmalarımızın ihracat potansiyelini arttırmayı amaçlayan bu projelerin başarılı olması için azami hassasiyet içindeyiz. Otomotivde de kümeyi bir ay içinde kurmayı hedefliyoruz” dedi.

Esra Ünlüpınar’ın Ur-Ge projeleri işleyişi, ev tekstili kümesi faaliyetleri ve otomotivde belirlenen hedefler ile ilgili sunum yaptığı toplantıda, firma temsilcilerinin görüşleri de alındı. Proje kapsamında DOSAB’da belirlenen 39 otomotiv sektörü firması tek tek ziyaret edilecek.