DOSAB 6.OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Güncelleme: 28 Mart 2014, Görüntülenme:4403

2014 YILI BÜTÇESİ 46,9 MİLYON LİRA OLARAK KABUL EDİLDİ

BUHAR VE ELEKTRİK SANTRALİNDE SONA GELİNİYOR

DOSAB SU VE ÇEVRE YATIRIMLARINA HIZ VERİYOR

BÖLGEYE 150 ÖĞRENCİ KAPASİTELİ KREŞ YAPILACAK

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi 6. Olağan Genel Kurulu 28 Mart 2014 Cuma günü DOSAB Konferans Salonu’nda yapıldı. 75 sanayicinin katıldığı genel kurulda, 2013 yılı faaliyet raporu ve mali veriler görüşüldü, yönetim kurulu ibrası oybirliği ile gerçekleşti. Toplantıda 2014 yılı bütçe ve çalışma programı da kabul edildi. Buna göre DOSAB’ın 2014 yılı bütçesi 46 milyon 978 bin lira...

ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ…

Genel kurulda, Divan Başkanlığını Fahrettin Gülener, Başkanvekilliğini Mustafa Tezyaparlar ve Katip Üyeliği de Özer Boyalıklı yaptı. DOSAB Personel Yönetmeliğinin görüşülüp kabul edildiği kongrede, BTSO’nın BUTGEM alanına üniversite veya meslek yüksek okulu kurulması yönündeki talebi konusunda yönetim kuruluna yetki verildi. Gündemin önemli maddelerinden birisi ise ihale aşamasına yaklaşılan DOSAB Buhar ve Elektrik Üretim Santrali’nin; tamamı DOSAB’ın olan DOSEN Elektrik Üretim AŞ üzerinden yapılması konusuydu. Bu öneri de oybirliği ile kabul edilirken, santral konusunda Başkan Ferudun Kahraman önemli açıklamalar yaptı, DOSAB Bölge Müdürü Serhat Şengül de katılımcılara teknik ve mali konularda ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

BÖLGE BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR…

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman kongrede yaptığı konuşmada, bölgenin 2013 yılını da büyüyerek geçirdiğini ve Bursa’da lider OSB konumuna geldiklerini belirterek, “Bursa’nın en modern OSB’yiz. 2013 yılında bölgeden ihracat 3,9 milyar dolara yükseldi. Firma sayımız 439’a çıktı. Elektrik tüketiminde 1 milyar kWh’ı gördük. Bütün bunlar sanayicilerimizin özverili çalışmaları ve DOSAB’a verdikleri destek sayesinde; bölgenin de sanayimizin rekabet gücüne katkı yönünde yaptığı yatırımlar ile oldu. Sanayinin en önemli girdisi elektrikte Bursa’nın en ucuz bölgesiyiz. 2013 yılına göre 2014 yılında sanayimize daha ucuz elektrik satıyoruz” dedi.

SANTRAL KONUSUNDA SON DURUM…

Kahraman, bölgedeki elektrik tüketiminin üçte ikisine yakınını ve buhar tüketiminin tümünü karşılayacak santral konusunda iki yıldır çalışma yürüttüklerini belirterek, şunları söyledi: “Bölgemize 60 bin metrekare teknik alt yapı alanı katarak 25.000’lik plan çalışmalarını tamamladık. Nisanda 5 binlik ve binlik planlarımızın askıya çıkmasını bekliyoruz. Santrali de planlamaya dahil edip revize imar planı yaptık. Toplamda 34 bin metrekare olan 5 adet sanayi parseli oluşturduk. Bu parsellerin satışı ile enerji santralimize öz kaynak yaratma hedefindeyiz. Yaklaşık olarak 120 milyon doları bulmasını beklediğimiz, yerli kömür kullanacak ve yüzde yüz çevreci olacak santralimizi kurduğumuzda, bölgede daha buhar ve elektrik enerjisinde daha ucuz fiyatlar olacak. Santralle ilgili her yeni durumu bölge sanayicimizle paylaşıyoruz. İhale noktasına geldiğimizde yine teknik ve finansal açıdan tabloyu sanayicilerimizle paylaşacak ve alacağımız ortak karar doğrultusunda yolumuza devam edeceğiz.”

DİĞER YATIRIM VE PROJELER

DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, DOSAB olarak bölgede; yasal zeminde, çevre ile uyumlu su arz güvenliğini sağlamak için DSİ ile görüşmeleri paralelinde su kuyularının tümünün bölge müdürlüğüne devredildiğini söyledi. Geçici tahsis başvurularını DSİ nezdinde yaptıklarını, sonuçta bölgenin tüm su yönetiminin DOSAB tarafından yürütüleceğini söyledi. Kahraman, su konusunda nihai çözümün su geri kazanımı olduğunu belirterek, “Bir kısmını yaptığımız su geri kazanımı yatırımımızı 2015 yılında tamamlayacak ve atık su arıtma tesisimizden deşarj edilen suyun büyük kısmını yeniden proseste kullanacağız” dedi. Kahraman, atık su arıtma tesisi renk giderimi yatırımı ile tüm direk tipi müşteri elektrik trafolarını köşk tipi trafolarla değişimi yatırımlarına başladıklarını bu yıl tamamlayacaklarını belirtti. Kahraman ayrıca bölgede 150 öğrenci kapasiteli DOSAB Kreşi kurmak için harekete geçtiklerini söyledi.