DOSAB YK BAŞKANI KAHRAMAN`IN 2013 DEĞERLENDİRMELERİ
2014 YILI BEKLENTİ VE PROJELER...

Güncelleme: 28 Ocak 2014, Görüntülenme:4616

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman'ın 2013 yılı gerçekleşmeleri ve 2014 yılı beklenti ve projeleri ilgili basın açıklaması aşağıda yer almaktadır.

- DOSAB’DA, SANAYİNİN ELEKTRİK VE DOĞALGAZ TÜKETİMİ İLE ATIK SU ARITMA MİKTARINDA; TARİHİN EN YÜKSEK RAKAMLARINA 2013 YILINDA ULAŞILDI

- BAŞKAN FERUDUN KAHRAMAN: BURSA’DA LİDER OSB KONUMUNDAYIZ. YARATTIĞIMIZ KATMA DEĞER HER YIL ARTIYOR. ELEKTRİKTE EN UCUZ FİYAT YİNE DOSAB’DA.

- KAHRAMAN: 2014 DAHA ZOR BİR YIL OLACAK… İLK İHTİYACIMIZ OLAN HUZURLU BİR ORTAM…

2013 yılı sonunda siyasi ve ekonomik anlamda sıkıntılı günlerle karşılaştıklarını belirten Kahraman, “2014 yılı, içeride yaşanan politika odaklı gelişmeler, yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri, dışarıda da Fed kararları, sermayenin gelişmekte olan ülkelerden çıkma eğilimi gibi dış etkenler nedeniyle çalkantılı bir dönem olacak gibi görülüyor. Bu ortamda ihtiyacımız olan ilk ve önemli şey; siyasi ve ekonomik anlamda suların durulması, huzurlu bir ortamın oluşması… Aksi fayda getirmeyecektir” dedi.

DOSAB YENİ FABRİKALARLA DAHA DA BÜYÜDÜ

DOSAB’ın son 10 yıldaki yatırımlarıyla sanayiye modern alt yapı ve çağdaş hizmeti sunan organize sanayi bölgesi olduğunu vurgulayan Ferudun Kahraman, “Bu dönemde örnek ve öncü birçok yatırıma imza attık. Bugün gelinen noktada ülkemizin önde gelen en büyük bölgelerinden, Bursa’da lider OSB konumundayız. Firma sayısı, elektrik tüketimi, atık su arıtma miktarı gibi verilerde Bursa’da ilk sırada yer alırken, sanayiye girdi temininde en ucuz fiyatı sağlayan OSB’yiz. 2013 yılında DOSAB’da 15’i yeni olmak üzere toplam 41 yapı ruhsatı, 16 yapı kullanma izni verildi. Biz işimizi en iyi şekilde yapmaya devam ediyoruz ve yatırımcıların tercihi oluyoruz. Bunun için 2013 yılında da büyümemizi sürdürdük, Bursa ve ülke ekonomimiz için daha fazla katma değer yarattık” şeklinde konuştu.

ELEKTRİKTE EN ÇOK TÜKETİM EN UCUZ FİYAT DOSAB’DA

Elektrik tüketiminde 2013 yılının bölge tarihinin en yüksek düzeyinin görüldüğü yıl olduğunu belirten Kahraman şunları söyledi: “990 milyon kWh olan 2013 yılı DOSAB elektrik tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 1,72 oranında artışı gösterdi. DOSAB’da son 5 yıl içinde elektrik tüketim grafiğini incelediğimizde 2009 yılına göre yüzde 34,4 oranında bir artış söz konusu. Gelinen noktada elektrik tüketiminde Bursa’da sanayi bölgeleri arasında ilk sıradayız. Aynı zamanda en önemli girdilerden olan elektrikte, çağdaş yer altı dağıtım şebekesi ile yıllardır olduğu gibi en uygun fiyata satış yapıyoruz. DOSAB, kendi elektrik santrali olmamasına rağmen, sanayicisine en ucuz elektriği sağlıyor. 2014 yılı elektrik satış fiyatımız geçen yıldan daha aşağıda olacak.”

2014’TE ENERJİ SANTRALİ İHALESİNE ÇIKMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Elektrikte daha uygun fiyat ve bölge sanayicisine daha ucuz girdi temini için en önemli projelerinin DOSAB Buhar ve Elektrik Santrali olduğunu söyleyen Ferudun Kahraman, bu konuda da şu bilgileri verdi: “10 yıl süreli kömür tedarik anlaşmamızı yaptık. Şu aşamada şartnamenin Türkçe ve İngilizce yazılımı devam ediyor. Bu yılın ilk çeyreğinde plan çalışmalarını tamamlayıp, ikinci çeyrekte ÇED sürecini tamamlamak istiyoruz. Bu yıl ihaleye çıkma hedefindeyiz. Bu santral hem buhar hem de elektrik çıktısı nedeniyle, son derece verimli çalışacak, yerli kaynak kullanacak; elektrikte ve buharda sanayicilerimize önemli bir fiyat ve rekabet avantajı getirecek, 120 milyon doların düzeyinde bir yatırımımız olacak.”

2014 ZOR OLACAK, BELİRSİZLİK İÇİNDE KALMAMALIYIZ

DOSAB’ın sadece elektrikte değil, doğalgaz, atık su arıtma, su temini gibi girdilerde de sanayiye en kaliteli hizmeti en uygun fiyata sunduğunu, bu konuda oldukça iddialı olduklarını söyleyen Kahraman, “2013 yılında atık su arıtma tesisimizde bir önceki yıla göre yüzde 7,8’ik artışla 16,1 milyon metreküp su arıttık. Enerji santrali hariç sanayinin doğalgaz kullanımı 2013 yılında yüzde 3 artışla 139 milyon standart metreküp oldu. Bütün bu veriler DOSAB’lı sanayicinin 2013 yılında üretim kapasitesini arttırdığını, daha fazla istihdam, daha fazla ihracat yapıp ekonomiye katkısını daha ileriye taşıdığını gösteriyor. Biz yeni rekorlar için 2014 yılında da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Beklentimiz, ekonomide öngörülebilir bir ortamın mümkün olması. Dış etkiler nedeniyle zaten zor olacak bir yılı içerideki gelişmelerle daha zor hale getirip belirsizlik içinde bırakılmamamız” şeklinde konuştu.