DOSAB OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURULU YAPILDI

Güncelleme: 21 Aralık 2013, Görüntülenme:4752

DOSAB’ın seçimsiz olağan üstü genel kurul 21 Aralık Cumartesi günü DOSAB Konferans Salonu’nda yapıldı. Fahrettin Gülener’in Divan Başkanlığı, Fatih Pehlivan’ın Başkanvekilliği, Hasan Moral’in de katip üyeliği üstlendiği ve 75 sanayicinin katıldığı genel kurulda, 23 Mart 2013 tarihli olağan kongrede alınan “Altyapı katılım paylarının belirlenmesi” kararının yeniden görüşülmesi ve “Eğitim tesisleri alanında yapılması planlanan meslek yüksek okulu ile ilgili olarak, BTSO ve DOSAB arasındaki BUTGEM Protokolünde değişiklik yapılması” konuları görüşüldü.

ENERJİ SANTRALİ PROJESİ DEVAM EDİYOR

İki gündem maddesi öncesi bir konuşma yapan DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Kahraman şunları söyledi: “Santral konusunda yeterliliği olan danışman bir firma ile birlikte yol alıyoruz. Fizibilite çalışmalarını tamamladık ve 10 yıl süreli kömür tedariği anlaşmamızı da yaptık. Santral uluslar arası bir ihale yöntemi ile yapılacağından şartnamenin Türkçe ve İngilizce yazılımı devam etmektedir. Santral konusunda bundan sonraki çalışma takvimimiz yaklaşık olarak şöyle planlanmıştır: 2014 yılının ilk çeyreğinde plan çalışmalarını tamamlayıp, ikinci çeyrekte ÇED sürecini tamamlamak istiyoruz. 2014 yılının yaz aylarında da ihaleye çıkma hedefindeyiz. Sizlerle Mart ayındaki kongrede ve dergimiz aracılığıyla da paylaşmıştık; bu santral hem buhar hem de elektrik çıktısı nedeniyle, son derece verimli çalışacak, yerli kaynak kullanacak ve hem elektrikte hem buharda sanayicilerimize önemli bir fiyat ve rekabet avantajı getirecek. Aynı zamanda DOSAB’ın onlarca yıllık geleceğini garanti altına alacak, önemli bir proje ve gelir kaynağı olacaktır. “

DOSAB’A YENİ BİR MERKEZ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Üzerinde yoğunlaştıkları ikinci projenin, Mevcut yönetim merkezimizin bulunduğu adada daha çağdaş bir alan yaratmak olduğunu belirten Ferudun Kahraman, bu konuda da şu açıklamaları yaptı: “Burada yer alan camii, semt polikliniği ve eski yönetim binamızın mevcut deprem yönetmeliklerine göre riskli yapılar olduğu ortaya çıktı. Mevcut semt polikliniğinin de bölgemizin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğu hepimizin malumu. Bu nedenle İl Sağlık Müdürlüğü ve Osmangazi Belediyesi ile yapılan görüşmeler neticesinde daha verimli çalışacak yeni bir semt polikliniğinin bölge sınırlarımızın dışında, ancak bölgemize en yakın bir alanda hem bölgemizin hem de civar yerleşim alanlarına hizmet edeceği bir yerde yapılmasına ortaklaşa karar verdik. Birçok fabrikamızın 7/24 çalışması ve yakın bir bölgede hastane ve semt polikliniği olmaması nedeni ile poliklinik hizmetlerinin yanında 7/24 acil hizmet vermesi konusundaki talebimiz karşılandığında inşaata derhal başlayacağız. Mevcut semt polikliniğine ait alan ise rayiç bedel karşılığı alınarak yapacağımız projenin alanına katılacak. Birleştirilen bu alanda yeni bir cami, bankalar, otopark ve sosyal donatı alanlarından oluşan bir kompleks için proje yarışması yapıp bu projeleri sanayicilerimizin onayından geçirerek bölgemize kalıcı gelir sağlayacak yapılara sahip olacağız.”

ELEKTRİK DAĞITIM ŞEBEKESİNDE YENİ YATIRIM

DOSAB’ın 10 yıl önce elektrik dağıtım şebekesini yer altına alan, bu konuda ülkemizde ilk ve örnek OSB’lerden olduğunu vurgulayan Kahraman, “Bu şebeke sayesinde bugün gerek arızalar, gerek kayıp kaçak oranlarının düşüklüğü konusunda da ülkemizin önde gelen bölgelerinden birisi. Elektrik dağıtımında şimdi önemli bir adım daha atıyor ve direk tipi trafo tesislerinin, köşk tipi trafo tesislerine dönüşümlerini gerçekleştiriyoruz. Böylece zaten çok düşük olan arıza oranlarını da minimize etmiş olacağız. Bu dönüşümlere bu yıl başladık ve 30’a yakın firmanın direk tipi trafo tesisi, köşk tipi trafo tesisi ile değiştirildi, 2014 yılının ilk yarısında tamamlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

DOSAB LED TV SİSTEMİ

Geçen yönetim döneminde, SCADA Merkezi, İş Güvenliği ve Sağlığı Merkezi, Demirtaş İtfaiye Merkezi, kurumsal yönetim sistemi gibi konulardaki çalışmaları tamamladıklarını hatırlatan Kahraman, “Bu yılın Kasım ayıyla birlikte bölgemizde yine ilk olan bir yatırım daha gerçekleştirdik. Üç adet led ekran kurarak, DOSAB LED TV sistemini hayata geçirdik. Montaj ve deneme yayınları sona eren sistemi, 1 Ocak’tan itibaren normal yayına alacağız. Bu sistemi kurmamızdaki temel amaçlardan birisi bölgemizle ilgili duyuru, haber gibi konuları paylaşmak, diğeri de açık hava reklamları satış ve pazarlamasını DOSAB olarak yapıp, kalıcı bir gelir elde etmektir.

DOSAB, hali hazırdaki yapısıyla, diğer OSB’lere göre elektrik, doğalgaz, su tedariği, atık su arıtma maliyeti gibi konularda en kaliteli hizmeti en uygun fiyatla veriyor. Bu hizmetlerin sanayicilerimiz üzerindeki yükünü daha da hafifletmek, şüphesiz bölgemizin kalıcı gelirlere sahip olması ile mümkün olacaktır. Buhar ve elektrik üretim santrali, yönetim adasındaki yeni proje, LED TV sistemi gibi projeleri bu kapsamda önemli ve değerli buluyoruz” dedi.

FEN LİSESİNDE TOFAŞ'LA İŞBİRLİĞİ

Bölge sanayicileri için eğitimin öncelikli konulardan olduğunu belirten DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, “Bölgemize kazandırdığımız BUTGEM ve her yıl 275 üniversite öğrencisine verdiğimiz eğitim bursuna geçtiğimiz yıl fen lisesi ile bir halka daha eklemek için yola çıkmıştık. Bursa Valiliğimiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile 24 Nisan 2010 tarihinde imzaladığımız protokole istinaden, Nilüfer İlçesi Özlüce Mahallesi’ndeki fen lisemizin kaba inşaat ihalesini 24 Eylül 2012 tarihinde yaptık ve 2012 aralık ayı başında da inşaata başladık. 12 bin metrekare alanda yapılan fen lisesi kampüsü, 16 derslikli 384 öğrenci kapasiteli okul binası, kapalı spor salonu ve 280 kişilik öğrenci yurdunu kapsıyor. İnşaatın devam ettiği süreçte projede yeni bir açılım söz konusu oldu. Buna göre kaba inşaatını DOSAB'ın yaptırdığı Fen Lisesi'ne Tofaş da el uzattı. Bu çerçevede okulun bundan sonrası Tofaş tarafından sağlanacak finansmanla tamamlanacak, DOSAB da inşaatın tamamlanmasına kadar projenin içinde aktif olarak yer alacaktır DOSAB ve Tofaş, bu işbirliği ile sosyal sorumluluklarını yerine getirirken, Bursa'mıza da güzel bir eğitim kurumu kazandırmış olacaktır."

DÜNDEN BUGÜNE BUTGEM PROJESİ

BUTGEM protokolü konusunda istedikleri yetki konusunda da Ferudun Kahraman şu bilgileri verdi: “2004 yılında BUTGEM’in halen faaliyet gösterdiği, bölge sınırlarımızın içindeki 38 dönümlük arazi DOSAB tarafından eğitim alanı olarak belirlendi. 2005 yılında, eğitim bloğunun ilki derneğimiz bütçesindeki para ve sanayicilerimizin katkıları ile yapıldı. Ardından BTSO devreye girdi ve iki eğitim bloğunun inşaatını da BTSO yaptı. 2005-2009 yılları arasında buradaki eğitimler BEGEV aracılığıyla verildi. Atölye ve sınıfların donanımları çeşitli kurum ve kuruluşlarca yapıldı. Kursların finansmanı ve işletme giderleri da BTSO, Uludağ İhracatçı Birlikleri, Büyükşehir Belediyesi, İşkur gibi kurumların katkılarıyla gerçekleştirildi. Ve o 4 yıllık dönemde 4 bin kişi BEGEV’de eğitim aldı. Bu projenin faydalı olduğu kanıtlandı ve geliştirilmesi, finansal olarak daha sağlam bir yapının kurulması gerekliliği ortaya çıktı. Neticede 2009 yılında BTSO ile DOSAB, BUTGEM Vakfı’nı kurdular. Yönetimde BTSO’yu temsilen üç, DOSAB’ı temsilen de iki kişi bulunuyor. 2009 yılından günümüze kadar BUTGEM’de 5 bin 500 kişiye eğitim verildi. Toplamda 9 bin 500 kişi bölgemizdeki bu merkezde eğitim almış ve bunların yüzde 80’i istihdam edilmiştir. 2013-2014 döneminde de çeşitli kurs ve eğitimlerde bin 500 kişi BUTGEM’den faydalanacaktır.

İKİ MADDE DE OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Şimdi ileriye doğru bir adım daha atarak, bu alanda bir meslek yüksek okulu kazandırmak istiyoruz. Bunun için 2009 yılında BTSO ile aramızdaki protokolün değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü mevcut haliyle bir yüksek öğretim kurumu yapmamız, mevzuat açısından mümkün değil. Özetle, eğitim alanında meslek yüksek okulu ve veya üniversite yapılabilmesi ve protokolde değişiklik yapmak için genel kuruldan yönetim olarak yetki istiyoruz.” Kahraman’ın bu açıklamalarının ardından genel kurulda yapılan oylamada, alt yapı katılım payları ve meslek yüksek okulu konusunda yetki maddeleri oybirliğiyle kabul edildi. Ferudun Kahraman, yaptığı kısa teşekkür konuşmasında sanayicilere güvenleri için teşekkür etti.