DEMİRTAŞ POLİS MERKEZİ AÇILDI

Güncelleme: 11 Nisan 2013, Görüntülenme:8302

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi işbirliğiyle hayata geçirilen Demirtaş Polis Merkezi, 11 Nisan 2013 Perşembe günü yapılan törenle açıldı. DOSAB tarafından yenilenen eski jandarma karakolu, bundan böyle Demirtaş Polis Merkezi olarak DOSAB başta 9 mahalle ve 120 bin nüfusa hizmet verecek. DOSAB’lı sanayiciler ayrıca merkeze üç yeni araç bağışladı.

TÖRENE KATILIM YOĞUN OLDU

DOSAB’da yapılan törene; Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, Bursa İl Jandarma Komutanı Vedat Çolak, Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Osmangazi Kaymakamı Osman Taştan, DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, DOSABSİAD Başkanı Orhan Tezyaparlar, Osmangazi İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Tuna, Kriminal Bölge Müdürü Arif Bozdemir ile çok sayıda iş adamı ve polis yöneticisi katıldı.

POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞUNUN 168.YILDÖNÜMÜ

Törende konuşan DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman şunları söyledi: “Tarihi şan, şeref ve kahramanlıklarla dolu Türk Polis Teşkilatımızın kuruluşunun 168.yıldönümünü kutluyor, DOSAB ve bölge sanayicileri olarak bu anlamlı günde anlamlı organizasyonumuza katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Türk Polisi, başarılı çalışmaları ile halkımızın desteğini daima almıştır. Çağımızın teknik imkânlarını takip eden, çağdaş olanaklara sahip bir polis teşkilatı hepimizin huzur ve güvenliği için önemlidir. Bu sebeple herkes üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmektedir.

DOSAB ve bölge sanayicileri olarak bizler de emniyet teşkilatımızın her zaman yanında olduk. Polisimin daha iyi hizmet sunabilmesi için geçmişte DOSAB’lı sanayiciler olarak 19 araçlık bir katkımız olmuştu. Bugün de burada İl Emniyet Müdürlüğümüz ile işbirliği içerisinde Demirtaş Polis Merkezimizi hayata geçiriyoruz. Sanayi bölgemizin yanında, başta Demirtaş Beldemiz olmak üzere yerleşim yerlerine de hizmet sunacak bu merkezin kazandırılmasında emeği geçen, başta Sayın Valimiz Şahabettin Harput ve İl Emniyet Müdürümüz Ali Osman Kahya olmak üzere katkı koyan, emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Demirtaş Polis Merkezimizde kullanılacak üç aracın alınıp Emniyet Müdürlüğümüze tahsis edilmesinde bizlere maddi-manevi her türlü konuda yardımcı olan tüm sanayici dostlarıma huzurlarınızda bir kez daha şükranlarımı iletiyorum.

DOSAB MOBESE SİSTEMİ ENTEGRE EDİLDİ

Bu merkezimizin bir özelliği de çağdaş imkanlarla donatılması… Bildiğiniz gibi DOSAB olarak, Türkiye’de ilk ve tek örnek olan SCADA, Sayaç Otomasyonu, MOBESE ve Haberleşme Sistemleri Projemizi 2012 yılı sonunda devreye aldık. SCADA Merkezimizde, bir organize sanayi bölgesinin ihtiyaç duyduğu elektrik, doğalgaz, su sistemlerinin izleme ve kontrolünü yapıyoruz. Tüm alt yapının çalışmasını, tüketim değerlerini izliyor, kontrol ediyor, arşivliyor, otomasyonla faturalandırmalarını yapıyoruz. 9 milyon 208 bin lira yatırım değeri olan bu projemiz, fiber optik alt yapı üzerinden haberleşme, görüntülü konuşma ve metro ethernet hizmeti sunuyor. Ayrıca MOBESE bileşeni ile bölgemizde dikilmiş direkler üzerinde 53 sabit 10 hareketli olmak üzere toplam 63 kamera ile izleme ve kayıt yapabiliyoruz. İşte bu MOBESE sistemini polis merkezimizle entegre hale getirdik. Kamera görüntülerini bu merkeze aktaran alt yapıyı kurduk.

Böylece Demirtaş Polis Merkezinde, bölgemizdeki 63 kamera yanında, DOSAB dışında emniyetimizin MOBESE sistemi dahilindeki kamera görüntülerinin izlenmesini ve kayıt olanağını sağlayan gerekli alt yapı yatırımı da yapıldı. Güvenlik açısından da son derece önemli olan bu çalışma ile DOSAB’ın giriş-çıkışları, kavşaklar, cazibe merkezleri, elektrik, doğalgaz ve su şebekelerine ait önemli noktalar izlenebilecektir.

DOSAB’ın ülkemizin örnek organize sanayi bölgelerinden birisi olarak, katılımcılarına çağdaş alt yapı olanakları sunduğunu, bunun yanında sosyal sorumluluk projeleri ile de fark yarattığının altını bir kez daha çizerek, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, Polis Haftası içinde açılışını yaptığımız Demirtaş Polis Merkezimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

BURSA EMNİYET MÜDÜRÜ ALİ OSMAN KAHYA: 120 BİN NÜFUSA HİZMET VERECEK

Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya da doğu bölgelerine, güvenlik sorunu olduğu için yatırımcı gitmediğini ifade ederek, “Bursa’mızın daha yüksek güvenlikli kent olması için elimizden geleni yapıyoruz. Huzuru ve güvenliği sağlayabilmek için öncelikle halkla et ve tırnak gibi kaynaşmamız gerektiğine inanıyoruz. Bugün burada bu kaynaşmamızın eserini görüyoruz. DOSAB’daki bu merkezimiz, 9 mahalle ve 120 bin nüfusa hizmet verecek. Gerçekten fiziki mekanlar verilen hizmette önemli bir yer kaplıyor. Personelimiz, daha güzel bir ortamda güzel hizmet verecektir. Bu imkanları sağlayan, üç aracı bize tahsis eden DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman nezdinde tüm bölge sanayicilerine teşekkür ediyorum” dedi.

BURSA VALİSİ ŞAHABETTİN HARPUT: BU BÜYÜK HİZMETTİR

Bursa Valisi Şahabettin Harput ise yatırım için güvenliğin olmazsa olmaz olduğunu dile getirdi. Harput, şunları kaydetti: “Güvenlik, her şeyin üzerinde. Güvenlik olmadan ne yatırımdan ne de kalkınmadan bahsedilebilir. Bursa gibi 3 milyonluk bir şehirde, Kafkasya’sından Balkanlarına ve Anadolu’muzun her yanından gelen insanlarımıza rağmen, bu kadar farklı grupların yaşadığı bu şehirde herkes tek vatan, tek bayrak, tek millet aynı değerler istikametinde öyle bir kenetlenmiş, bir ve beraber olarak omuz omuza büyük Türkiye’yi kurma yolunda hedefe doğru ilerliyoruz. DOSAB, bölgesinde bir bina yenileyerek üç adet de polis aracı almıştır. Bu, büyük hizmettir, teşekkür ediyorum. Ben Hakkari, Şanlıurfa’da valilik yaptım. O bölgede mesaimin büyük bölümünü güvenlik hizmetlerine, terörü nasıl bitiririz noktasında sarf ederken, Bursa’da mesaimin yüzde 99’unu ‘şehri nasıl tanıtır, nasıl daha fazla turist getirebiliriz’ noktasında harcıyorum.

VALİ HARPUT’TAN GAZETECİLERE ŞAKA; NEZARETE KİLİTLEDİ!

Konuşmaların ardından Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, binayı yenileyerek emniyet teşkilatının hizmetine sunan DOSAB Başkanı Ferudun Kahman’a plaket takdim etti. Demirtaş Polis Merkezi, açılış kurdelesinin kesilmesiyle hizmete girdi. Vali Harput, merkezde görevli polislere, ‘Gelen insanımıza bir güzel sözünüz yeter, güler yüzünüzü vatandaştan esirgemeyin’ tavsiyesinde bulundu. Merkezi gezen Vali Harput, nezarethaneyi gezerken gazetecilere şaka yaptı. Nezarethanenin içerisinde Fotoğraf çekmek isteyen gazetecilerin üzerine kapıyı kilitleyen Vali Harput, ‘Sizi kapattım’ dedi. Vali Harput’un bu şakası protokolde gülüşmelere sebep oldu. Vali Harput, “Nezarethane ceza verilen yer değildir. Burası, iddiaların araştırıldığı merkezin bir bölümüdür. İnsani şartları taşıması gerekir. Nezarethaneye kimsenin düşmesini istemeyiz” dedi.