DOSAB FEN LİSESİ YÜKSELİYOR

Güncelleme: 5 Mart 2013, Görüntülenme:9345

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin Nilüfer’de yapımına başladığı DOSAB Fen Lisesi inşaatı hızla ilerliyor. Bursa’nın ikinci fen lisesi olacak okul, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde açılacak.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin, Bursa’ya ikinci fen lisesini kazandırma öyküsü, Bursa Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bölge sanayicilerinden ilköğretim okulu yaptırma talebi ile başladı. DOSAB Yönetimine Bursa Valiliğince iletilen bu talebin ardından 2009 yılında DOSAB Yönetim Kurulu çıtayı daha yüksek tutup, Bursa’ya fen lisesi kazandırma kararı aldı ve bu kararını Valiliğe bildirdi. Olumlu geçen sürecin ardından 2009 yılındaki DOSAB Genel Kurulunda konu gündeme getirildi ve genel kurulun oy birliği ile DOSAB’ın Fen Lisesi yaptırması kararı alındı. Bu karar sonrası da Bursa Valiliği ile 2010’da protokol imzalandı.

İNŞAAT ARALIK AYINDA BAŞLADI

Bursa Nilüfer İlçesi Özlüce Mahallesi’ndeki 16 bin 678 metrekare alanda yapılacak kampüs arsasının inşaat için DOSAB’a teslim edilmesi ve Bölge Müdürlüğünün okul, spor salonu, yurt projelerini hazırlanmasının ardından ihale aşamasına gelindi. 2012 yılı ekim ayında yapılan ihaleyi Yonca İnşaat firması kazandı. 2012 yılı Aralık ayı başından itibaren de fiili olarak inşaat çalışmalarına başlandı.

10 MİLYON LİRALIK YATIRIM OLACAK

DOSAB Fen Lisesi bünyesinde 16 derslikli 384 öğrenci kapasiteli okul binası yanında, kapalı spor salonu ve 280 kişilik kız-erkek öğrenci yurdu da bulunuyor. 10 milyon lira dolayında bir yatırım yapılması planlanan okul inşaatı tamamladıktan sonra kullanma hakkı Milli Eğitim Bakanlığına (Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne) devredilecek. DOSAB Fen Lisesi 2014-2015 eğitim yılı başında kapılarını açacak.

İLKLERİN ŞEHRİ BURSA

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre Bursa, DOSAB Fen Lisesi’nin hizmete girmesiyle birlikte, Türkiye’de bir il merkezinde ilk kez ikinci fen lisesine sahip il olacak. Bursa’da yine Türkiye’nin ilk eğitim kampusu BTSO tarafından BTSO Eğitim Kampusu ismiyle yaptırılmıştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin yaptırdığı OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bursalı sanayiciler, eğitim alanında da ilklere imza atıyor.

KAHRAMAN: GELECEĞİMİZE YATIRIM YAPIYORUZ

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, üreten, istihdam yaratan, ihracat yapan, vergi ödeyen bir bölge ve sanayiciler olmanın ötesinde ülkesinin ve memleketinin yanında, eğitimin öneminin farkında bir bölge olmaktan gurur duyduklarını söyledi. Kahraman, “Biz yöneticiler ne yaparsak sanayicimizden aldığımız güçle yapıyoruz. DOSAB ve sanayicisi eğitim konusunda da gerek bölge içindeki mesleki-teknik eğitim alanı BUTGEM, gerek eğitim bursları ve yatırımları ile fark yaratmış, ülkemizin geleceğine yatırım yapmıştır. DOSAB Fen Lisemiz de geleceğimize önemli bir yatırımdır” değerlendirmesini yaptı.