DOSAB İTFAİYE MERKEZİNİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI

Güncelleme: 11 Aralık 2012, Görüntülenme:4655

DOSAB’ın tahsis ettiği 3 bin metrekarelik alanda Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan DOSAB İtfaiye Merkezi temeli atıldı. Merkez önümüzdeki yıl hizmet üretmeye başlayacak.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ve çevresi için büyük önem taşıyan itfaiye binasının 11 Aralık’ta yapılan temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz, Büyükorhan Belediye Başkanı Selami Selçuk Türkmen, Karıncalı Belde Belediye Başkanı Halil İbrahim Karagöz, Yeni Sölöz Belde Belediye Başkanı Güngör Özhan, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş ile çok sayıda sanayici ve davetli katıldı.

6 ARAÇ BULUNACAK

DOSAB İtfaiye Merkezi, 3 bin metrekarelik alanda 700 metrekare kapalı alanda inşa ediliyor. Merkezde tam donanımlı, başta bölgedeki endüstriyel yangınlara müdahale edecek kapasitede 6 araç bulunacak. DOSAB, 2010 yılında Belediyeye bir adet tam donanımlı itfaiye aracı ve bir adet arama kurtarma aracı teslim etmişti. Yeni merkezin yapılmasıyla DOSAB, son teknoloji donanımlı bir itfaiye aracı daha alıp Bursa Büyükşehir Belediye İtfaiye Daire Başkanlığına tahsis edecek.

DOSAB BÜYÜK YATIRIMLAR YAPTI

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman törende yaptığı konuşmada, organize sanayi bölgelerinin üretim, ihracat ve istihdamın merkezleri olduğunu hatırlatarak şunları söyledi; “Ancak OSB’lerin her türlü alt yapısını tamamlaması, sanayicisine en uygun şartlarda, en çağdaş hizmeti vermesi zor süreçlerden geçmeyi ve büyük yatırımları yapmayı gerektiriyor. Çok şükür ki, DOSAB’da bizler birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, bölgemizde her türlü alt ve üst yapı yatırımını bitirdik. Sanayicilerimizin katkısı ve desteğiyle, bugün örnek alınan bir organize sanayi bölgesi haline geldik.

SOSYAL SORUMLULUKTA DA ÖNCÜYÜZ

OSB’ler asli işleri olan bölge yatırımlarını gerçekleştirdikçe, sosyal sorumluluk projelerine de yönelmeli. Sevinçle söylemeliyim ki, DOSAB’da bizler bu süreci yaşıyoruz. Eğitim alanında, bölgemiz içindeki mesleki teknik eğitim merkezi BUTGEM’i 2005 yılında Bursa’ya kazandırdık. Her yıl 275 öğrencimize burs veriyoruz. İnşallah eğitimde büyük bir adım daha atıyoruz ve önümüzdeki yıl Bursa’ya ikinci fen lisesi kazandırıyoruz. Özlüce’de, 16 derslikli, 384 öğrenci kapasiteli, 280 kişilik kız-erkek öğrenci yurdu ve spor salonunu kapsayan dosab fen lisesi inşaatına geçen ay başladık. Önümüzdeki günlerde orada da bir temel atma töreni gerçekleştireceğiz.

DOSAB’DAN YENİ ARAÇ SÖZÜ

DOSAB Bölge Müdürlüğü ve DOSAB Sanayicisi, sadece eğitim alanında değil topluma karşı birçok konuda sorumluluklarını yerine getiriyor. Bugün temelini attığımız itfaiye binamızın alanı da DOSAB tarafından Belediyemize tahsis edildi. Burada önümüzdeki yıldan itibaren itfaiyemiz hem DOSAB’a hem de Bursa’mıza hizmet üretecek. Bizler dosab olarak, 2010 yılında Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığımıza bir itfaiye bir de arama kurtarma aracı tahsis etmiştik. 2 Eylül 2010 tarihinde yaptığımız törende, DOSAB’da oluşabilecek endüstriyel yangınlara da müdahale edecek ve kurtarma amacıyla son teknoloji donanımlı iki aracın kullanım hakkını bursa büyükşehir belediyemize vermiştik. DOSAB ve sanayicisi, çağdaş donanımlara sahip bir itfaiye aracını daha belediyemizin itfaiye birimine önümüzdeki yıl teslim edecek. Bunun sözünü tüm sanayici arkadaşlarım adına sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İtfaiye Merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum.”

ALTEPE’DEN DOSAB’A ÖVGÜ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de itfaiye teşkilatını ekip ve ekipman yönünden sürekli güçlendirdiklerini söyledi. Altepe, “Beşevler Küçük Sanayi, Mudanya ve Kestel itfaiye binalarının ardından bir itfaiye merkezi de Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne kazandırıyoruz. Bu projemiz, DOSAB’la ortaklaşa hayata geçiyor. Binayı biz yaptırıyoruz, personeli biz temin edeceğiz, yer ve içindeki donanım da DOSAB’dan olacak. Zaten DOSAB, hem organize sanayi bölgesi olarak hem de sanayicileri anlamında her alanda bizim gururumuz. Örnek bir bölge yaratıldığı gibi, Bursa ve ülkemize karşı sorumluluklarını da yerlerine getiriyorlar. Huzurunuzda yönetim ve sanayicilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ

Temeli atılan merkez sayesinde hem DOSAB içindeki endüstriyel yangınlara hem de çevredeki olaylara anında müdahale edilebileceğini belirten Altepe şöyle konuştu, “Halkımızın can ve mal güvenliğini en iyi şekilde korumak, olası yangınları en az zararlarla atlatmak bizim için çok önemli. Bu nedenle itfaiye teşkilatımızı gün geçtikçe daha da güçlendiriyoruz. Personel sayımızı 272’ye çıkardık ve yüzde 25’lerde olan norm kadromuz yüzde 70’ler seviyesine çıktı.”

Konuşmaların ardından 700 metrekare taban alanına sahip idari bina ve garaj kısmında oluşan itfaiye binasının temeli, Başkan Altepe ve protokolün butona basması ile atıldı.