DOSAB`A ÇEVRECİ TESİS ÖDÜLÜ

Güncelleme: 2 Mayıs 2012, Görüntülenme:3501

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında kurulan ve halen başkanlığını Recep Altepe’nin yürüttüğü Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, çevreye yatırımları nedeniyle 4 firma ve 3 organize sanayi bölgesine ‘Çevreci Tesis’ ödülü verdi. 2 Mayıs Çarşamba günü Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ‘Çevreci Tesis Ödülleri’ töreni ile Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin (DOSAB) yanı sıra, Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BTSO), Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB), Özdilek Ev Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş, Saydam Tekstil, Delphi Otomotiv A.Ş., ve Karsan Otomotiv A.Ş. çevreye değer veren firmalar olarak ödül aldı.

Çevrenin en kutsal değerlerden biri olduğunu, sağlıklı bir çevre bırakmanın hem gelecek kuşaklar hem de insanlık adına önemli bir görev olduğunu söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “ Marmara Bölgesi çevre açısından en hassas bölgelerden biri. 25 milyonu bulan nüfus ve Türkiye ekonomisinin yüzde 60’ını oluşturan bölgedeki sanayi kuruluşları ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyor. Ancak bunun yanında çevre açısından da önemli bir tehdit unsuru oluşturuyor” dedi.Marmara ve Karadeniz’deki kirliliğinin gün geçtikçe arttığını ve bu kirliliğin yüzde 90’ının karasal kaynaklı olduğunu ifade eden Altepe, “Balık türü sayısının Karadeniz’de yarıya, Marmara’da ise 10’da 1’e kadar düşmesinin tehlikenin boyutlarını en iyi şekilde gösteriyor. Milyonlarca metreküp suyu kirletmek için 1-2 litre atık yeterli. Bu kadar kolay kirlettiğimiz çevreyi temizlemek hiç de kolay değil. Ancak yapılan olumlu çalışmaları da unutmamalı. Düne kadar hiç balığın yaşamadığı İzmit Körfezi’nde yeniden hayat başladı. Yanından geçerken burnunuzu kapattığınız Haliç’te şimdi balıklar yaşıyor, insanlar denize giriyor” dedi.

ALTEPE: KİRLETEN 58 FİRMAYI KAPATTIK

Son iki yılda atıklarını arıtmadan doğaya bırakan 58 firmayı kapattıklarını söyleyen Başkan Altepe, sanayi kuruluşlarının büyüme planlarını yapmadan önce çevre sağlığı için arıtma tesislerine büyük önem vermeleri gerektiğine değindi. Başkan Altepe “ İşletmeler arıtma kullanmadıkları için bir taraftan doğayı ve yer altı sularımızı kirletirken, diğer taraftan da haksız rekabete yol açıyor. Arıtma tesislerini için büyük yatırım yapan firmaların üretim maliyetleri yükselirken, arıtmasız çalışan firmalar ise daha ucuza üretim yapıp, haksız bir kazanç sağlıyor. Bu tabloyu ortadan kaldırmak amacıyla başlattığımız mücadele sürerken, diğer taraftan da örnek yatırımlarıyla çevreye saygılı olan firmaları teşvik etmek için ödüllendirme sistemi başlattık. Pilot olarak Bursa’da başlattığımız bu uygulamayı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından tüm ülkede yaygınlaştıracağız. Çevreye duyarlı firmalarımızı ön plana çıkarıp, herkesi bu yönde teşvik edeceğiz. Birliğimiz Danışma Kurulu üyeleri tarafından yapılan incelemede ödüle layık görülen tüm firmaları kutluyorum” diye konuştu.

KAHRAMAN: CİDDİ YATIRIMLAR YAPTIK

Ödül töreninde konuşan DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, DOSAB olarak gerek sanayinin çevreye verdiği zararları minimize etme gerekse ‘yaşanabilir bir sanayi bölgesi’ anlamında ciddi yatırımlar yaptıklarını söyledi. Kahraman, “Hedefimiz içme suyu kalitesinde su bırakmak” dedi.