DOSAB 4.OLAĞAN MALİ
GENEL KURULU YAPILDI

Güncelleme: 24 Mart 2012, Görüntülenme:3873

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) 4.Olağan Mali Genel Kurulu, 24 Mart 2012 Cumartesi günü DOSAB Konferans Salonu’nda yapıldı. 2011 yılı gelir-gider tabloları ve bilançonun görüşüldüğü genel kurulda, DOSAB’ın 2012 yılı gelir bütçesi ve çalışma takvimi de belirlendi. Buna göre DOSAB’ın 1 Mart 2012-28 Şubat 2013 dönemini kapsayan gelir bütçesi 25.660.115 TL olarak kabul edildi.

Mustafa Taşdelen’in divan başkanlığında yapılan genel kurulda, DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, 2011 yılı faaliyetleri ve 2012 çalışma takvimi ile ilgili bir konuşma yaptı.

Kahraman şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl mart ayında yaptığımız genel kurulda, katılımcılarımıza üç önemli konuda söz vermiştik. Bunlardan ilki akaryakıt kullanımımızla ilgiliydi. Yaptığımız çalışmalar neticesinde DOSAB ve katılımcılarımızın akaryakıt kullanımı için anlaşmamızı kısa sürede hayata geçirdik. Birçok akaryakıt firmasıyla yapılan görüşmeler neticesinde, piyasa satış fiyatlarına göre yüzde 9 oranında bir indirimle akaryakıt temin ettik.

13 OSB’NİN GÜÇ BİRLİĞİ

İkinci ve büyük önem verdiğimiz projemiz de DOSAB’ın ihtiyacı olan elektrik üretimi ve sıcak su, buhar temini ile ilgiliydi. Geçen yılki kongre öncesinden başlayan fizibilite çalışmalarımızı sürdürdük. Biz, bir yandan bu çalışmaları yürütürken, diğer yandan Bursamız’da sanayicilerimizin tarihi bir birlikteliğine de öncülük ettik.

10 Mayıs 2011 tarihinde Bursa’daki 13 organize sanayi bölgemizin başkan ve yöneticileri olarak Mudanya’da aynı masa etrafında toplandık ve “Sanayimizin ortak sorunlarına ortak çözümler üretelim, birlikte hareket edelim” dedik.

BOSBİR ENERJİ AŞ KURULDU

Haziran ayında, OSB yöneticileri olarak yeniden bir araya geldiğimizde, bizim DOSAB olarak yürüttüğümüz enerji santralı çalışmalarımız, Bursa OSB’lerinin ortak elektrik üretim santrali’ kurulması fikrine dönüştü. Dolayısıyla, yönetim kurulu ve DOSAB Bölge Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız, enerji santrali konusundaki çalışmalarımızı, sadece DOSAB değil tüm Bursa sanayisi için genişlettik. Ne mutlu bize ki, aradan geçen 8 ay gibi bir süre içerisinde böylesine büyük bir projede çok önemli bir noktaya geldik.

Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde, bursa organize sanayi bölgeleri birliği elektrik üretim aş, kısa adıyla BOSBİR Enerji AŞ’yi kurduk. Bununla ilgili olarak çalışmalarda sona geldik. Ayrıntılı açıklamamızı, gelinen noktayı ve bundan sonraki hedeflerimizi 28 Mart Çarşamba günü basın ve kamuoyuyla paylaşacağız. Gerek BOSBİR Enerji AŞ gerekse OSB’lerin birlikteliği konusundaki çalışmalarda DOSAB daima öncü ve lokomotif bir rol almış, birleştirici, birlik ve beraberlik içinde hareket etmeyi öngören bir rol üstlenmiştir. Bu da bizim açımızdan ayrı bir gurur kaynağıdır.

TÜRKİYE’DE İLK OLAN PROJEDE SONA GELİNDİ

Geçen bir yıllık süre içinde, büyük önem verdiğimiz ve bölgemizi bir adım daha ileriye taşıyacak ‘SCADA, Sayaç Otomasyonu, MOBESE, Haberleşme Sistemleri ve Altyapısı Projemiz’i tamamlama noktasına geldik. Proje kapsamında her türlü alt yapı tamamlandı, serverlar ve video wall görüntüleme sistemi kurulumu gerçekleştirildi. Yazılım yüklemeleri ve güncellemelerini de bu ay sonlandırıp, bir organize sanayi bölgesinin ihtiyaç duyduğu tüm altyapının bir merkezden izlenmesi ve kumandasını sağlayacak, üzerine güvenlik ve iletişimin de sağlanacağı, bu entegre yapısıyla Türkiye’deki ilk örnek olan projemizi nisan ayında devreye almış olacağız.”

DOSAB’DA İSTİHDAM 37 BİNİ GEÇTİ

DOSAB Başkanı Kahraman, bölgedeki enerji tüketimleri ile ilgili de şu bilgileri verdi;

“Bölgemizde faaliyetteki firma sayımız 414’e ulaştı. 2012 Şubat ayı itibariyle 37 bin 529 kişiye istihdam sağlıyoruz ve 3,5 milyar dolarlık bir ihracat bölgemizden gerçekleştiriliyor. 2011 yılında bölgemizde 930 milyon kilovat saat dolayında bir elektrik tüketimi gerçekleşti. 2012 yılının ilk iki ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre elektrik tüketimi yüzde 7,9 oranında arttı. Söz konusu değer 2010 yılının ilk iki ayı ile kıyaslandığında artış oranı yüzde 19.8 oldu.

Yine doğalgaz tüketimi konusunda da 2012 yılının ocak ve şubat aylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 oranında artışımız söz konusu oldu. 2010 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında ise artış oranı yüzde 17,9 olarak gerçekleşti. Firmalarımızın atık su deşarjlarında da bu yılın ocak ve şubat aylarında artış gözlendi. DOSAB Atıksu Arıtma Tesisi’nde yılın ilk ayında 2,5 milyon metreküp su arıtıldı. Bu değer geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21.7’lik bir artışı ifade ediyor.

BÜYÜME İÇİN UMUT VERİCİ RAKAMLAR

2012 yılının ilk iki ayında katılımcılarımızın kullandığı elektrik, doğalgaz ve proses su tüketimlerinde, atık su deşarjlarında önemli oranda artışlar yaşandı. Sanayide üretim çarklarının hızlanarak döndüğü anlamına gelen tüketimlerdeki yukarı yönlü bu ivme bizleri büyüme yolunda umutlandırıyor.”

Genel kurulda ayrıca yönetim aidat ve hizmet bedellerinin parsel büyüklüğüne göre alınmasına devam edilmesi ve geçen yıla oranla zam yapılmaması kararı alındı.